Przedstawiam poniżej swój subiektywny zestaw lektur, który pomógł mi osobiście zrozumieć co właściwie wydarzyło się i dalej dzieje się w Kościele. Wszystkie te pozycje sam przestudiowałem i posiadam w swojej biblioteczce.

Lektury podstawowe

Zacznijmy od książek, które pomogą nam poznać rys historyczny i zdefiniować pewne pojęcia. W neo-katolickiej katechezie raczej nie pojawiają się terminy tj. anatema czy Sylabus. Dlatego, zanim sięgniemy do bardziej szczegółowych rozważań, warto się z nimi zapoznać.

Infiltracja Taylor Marshall

Infiltracja – spisek, który ma zniszczyć Kościół od środka
Taylor R. Marshall

Książka w zwięzły i przystępny sposób przedstawia rys historyczny rewolucji, która dokonała się w Kościele. Możemy skrótowo poznać papieży od połowy XIXw., oraz prawdy które głosili. Dowiemy się również co wydarzyło się na Soborze Watykańskim II oraz jaki wpływ miała mafia z Sankt Gallen na wybór Jorge Mario Bergoglio na papieża.

Autor Taylor Marshall to doktor teologii katolickiej, kiedyś prezbiteriański pastor, który kilkanaście lat temu przeszedł na katolicyzm. Autor prowadzi fascynujący, anglojęzyczny, katolicki video-blog na YouTube.

Książka skierowana jest do przeciętnego neo-katolika nie mającego jeszcze żadnej wiedzy na temat historii Kościoła. Polskie tłumaczenie zostało wydane w roku 2020 przez Wydawnictwo AA.

Christus Vincit – tryumf Chrystusa nad mrokami czasów. Bp Athanasius Shneider w rozmowie z Diane Montagna

Absolutnie fascynujący wywiad amerykańskiej dziennikarki z kazachskim biskupem Athanasiusem Schneiderem.

Bp. Scheider, biskup pomocniczy Astany (teraz Nur-Sultan), stał się w ostatnich latach jednym z najlepiej słyszalnych głosów broniących katolickiej wiary i tradycji.

Książka omawia min. kwestie związane z islamizacją i dechrystianizacją Europy, Soborem Watykańskim II, komunią „na rękę”, trzecią tajemnicą fatimską.

Polskie tłumaczenie pojawiło się w roku 2020 za przyczyną wydawnictwa Dębogóra.

Wiosna Kościoła, która nie nadeszła.
Bp Athanasius Schneider
w rozmowie z Pawłem Lisickim

To kolejny wiwiad bp. Schneidera, tym razem z polskim dziennikarzem Pawłem Lisickim.

Rozmówcy rozważają w niej z pytania tj:

  • Z jakiego powodu biskupi nie reagują stanowczo na ruch LGBT+?
  • Dlaczego abdykacja Benedykta XVI może być dla Kościoła tragiczna w skutkach?
  • Czy iskra odnowy rzeczywiście wyjdzie z Polski?

Oryginalny tekst w j. polskim w roku 2020 wydało wydawnictwo Esprit.

Dla zaawansowanych

Będąc już uzbrojonym w podstawową wiedzę, możemy przystąpić do zagłębiania się w szczegóły.

Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu. Paweł Lisicki

Książka przedstawia tę samą historię co Infiltracja Marshalla, ale w oparciu o życiorys Josepha Ratzingera (Benedykta XVI), którego autor postrzega jako „głównego rozgrywającego” reform ostatnich kilkudziesięciu lat. Książka w szczegółach przedstawia poglądy teologiczne Ratzingera oraz ich ewolucję.

Niewątpliwie, najlepsza pozycja z tej listy… jednakże aby ją właściwie odczytać, trzeba zaznajomić się najpierw z którąś z lektur podstawowych.

Wydawnictwo Fronda, 2020.

The Great Facade. The Regime of Novelty in the Catholic Church from Vatican II to the Francis Revolution
Christopher A. Ferrara; Jr. Thomas E. Woods

Książka definiująca pojęcie „neo-katolika”. Wydana początkowo w roku 2002 ukazuje, że obecne problemy wcale nie wynikają z latynoskiego temperamentu papieża Franciszka, ale istniały już daleko wcześniej.

Książka obszerna i szczegółowa, omawia sprzeczności między tradycyjną wiarą katolicką a nauczaniem posoborowego Kościoła.

Niestety, na dzień dzisiejszy (listopad 2020), niedostępna w j. polskim.

Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana. Roberto de Mattei

Wydana w 2012 r. w wersji polskiej przed Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683, ta monumentalna pozycja przedstawia w szczegółach przebieg Soboru Watykańskiego II. Omawiane są poszczególne stronnictwa, a także przyczyny zwycięstwa obozu reformatorów.

Pozycja konieczna do przeczytania dla każdego, kto na poważnie chciałby zrozumieć co się tam wydarzyło.

Nowa Msza papieża Pawła. Michael Davies

Książka ta w sposób niezwykle szczegółowy prezentuje dzieje rytu rzymskiego, skupiając się na zmianach, które nastąpiły we Mszy Św. po Soborze.

Niektóre tematy to: msza twarzą do ludu, kult człowieka, przewodniczący liturgii jako aktor, ofertorium, modlitwy eucharystyczne, komunia na rękę.

Wydawnictwo Te Deum, 2014 rok.